Edukacyjny owocowy sad miejski

Projekt zakłada stworzenie edukacyjnego sadu miejskiego z drzewkami owocowymi do dyspozycji mieszkańców. W Rzeszowie likwiduje się coraz więcej ogródków działkowych, stare tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie odnośnie uprawy roślin owocowych zanikają. Młodzież miejska nie ma pojęcia jak odróżniać, pielęgnować i uprawiać tradycyjne polskie rośliny. Mamy dużo pięknej roślinności iglastej, która pełni jedynie funkcje estetyczne, brak natomiast miejsca gdzie można  zobaczyć i znaleźć informacje o roślinach owocowych.

 

 

orchard-03

Uzależniamy się od produktów masowo produkowanych na dużych plantacjach, w razie zagrożenia młode pokolenie nie będzie miało pojęcia jak uprawiać podstawowe rośliny. Stworzenie takiego edukacyjnego sadu pozwoli edukować i przekazywać stosowną wiedzę zainteresowanym. Jest to innowacyjny w skali naszego kraju projekt i pozytywnie wpłynie na wizerunek naszego miasta. Pozwoli też odpoczywać mieszkańcom na łonie natury i asymilować się z nią.

sam_1352

Apple_orchards_in_Kolomenskoye_21

Sugerowanym miejscem lokalizacji sadu miejskiego jest Lisia Góra (opcjonalnie park Papieski, Bulwary, lub inna lokalizacja wskazana przez ZZM). Projekt zakłada nasadzenia po jednym gatunku z popularnych roślin wraz z zamontowaniem tabliczek informacyjnych z ich opisem i uprawą.  W przyszłości można pomyśleć nad zainstalowaniem budek lęgowych dla małych lokalnych ptaków, zamontowaniem ogrodzonego pszczelego Ula do zapylania roślin, ławeczek na odpoczynek, nocnym podświetleniem drzew, oraz dać ewentualną możliwość mieszkańcom na dosadzanie za zgodą ZZM.  Będzie to nasza wędka na turystów.

63343

so-photo-asset-51b0bd0cdd2250.62587537

Pobierz (DOCX, 31KB)